Začíname s turistikou

20.01.2017

Po namáhavom týždni nie je nič lepšie ako zresetovať svoje telo i myseľ v prírode. Či už je to krátka prechádzka v lese alebo vysokohorská turistika, človek by vybavenie na hory nemal nikdy podceniť. Vhodná výstroj vám môže zachrániť život, preto jej venujte zvýšenú pozornosť. Na čo by sme teda určite nemali zabudnúť?

1. Kvalitná obuv

Dobrá obuv je základ pre bezpečný pohyb v horách. Jej úlohou je predovšetkým fixovať členok a udržať naše nohy v teple a suchu. Topánky by mali byť dostatočne pevné a nepremokavé. Na trhu môžeme nájsť veľké množstvo druhov, od nízkych trailových topánok po vysoké expedičné, v ktorých je náš členok riadne fixovaný. Veľkú úlohu hrá aj použitie nepremokavých materiálov ( Gore-Tex, Nubuk, eVent ...), ktoré zabezpečia, že Vám topánky nepremoknú. A ešte jedna rada, nezabudnite pred turistikou Vaše nové topánky rozchodiť na kratších prechádzkach, inak Vám môžu spôsobiť nepríjemné otlaky. 

2. Vhodné turistické oblečenie

Vhodné turistické oblečenie by malo byť priedušné, pohodlné a malo by odvádzať pot z tela. Oblečenie vyberáme podľa ročného obdobia, no platí, že je lepšie viacero tenších vrstiev ako jedna hrubá. V horách sa môže počasie zmeniť z minúty na minútu, preto nám v batohu nikdy nesmie chýbať nepremokavá bunda či pršiplášť a náhradné tričko. Nesmieme zabudnúť na pokrývku hlavy, ktorá nás ochráni pred chladom alebo naopak, pred priamym slnečným žiarením.

3. Mapa, GPS

Ak ideme do neznámeho prostredia, mapu určite ocení každý z nás. V dnešných turistických mapách sú zakreslené a farebne odlíšené trasy, ich dĺžka a náročnosť. Jednoduchšou alternatívou je GPS v mobile, ktoré nám ukáže aktuálnu polohu a dokonca vypočíta dĺžku trasy či prevýšenie.

4. Batoh

Pri kúpe môjho prvého turistického batohu som sa predovšetkým dívala na cenu, no po pár zdolaných kilometrov a výškových metrov s 10 kg na chrbte som usúdila, že som nespravila dobre. Batoh by mal byť v prvom rade pohodlný a nastaviteľný. Na trhu sa môžeme stretnúť s uni, dámskym a pánskym batohom. Rozdeliť ich môžeme tiež podľa veľkosti: zatiaľ čo na jednodňovú turistiku si vystačíme s 20 litrovým batohom, 50 litrový oceníme skôr pri viacdennom treku.

5. Sezónne vybavenie

V zime je turistika ešte náročnejšia, preto nám v batohu nikdy nesmú chýbať turistické mačky. Zabezpečujú bezpečnejší pohyb po zamrznutom teréne vďaka hrotom na spodnej strane a to aj pri prudkých zostupoch. Výborným pomocníkom sú aj paličky, návleky na nohavice a snežnice.

V neposlednom rade nám v batohu pre každý prípad nesmie chýbať lekárnička so základným obsahom. Nikdy totiž nevieme, kedy sa nám náplaste, obväzy či dezinfekcia môžu hodiť. 

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky