Chov sliepok

      Skúste sa zamyslieť - idete do obchodu, vidíte vajíčka v zľave a bez ďalšieho skúmania ich ihneď vložíte do nákupného košíka. Patríte aj vy medzi ľudí, ktorí neskúmajú odkiaľ vajíčka pochádzajú ?

       Viete, aký je rozdiel medzi vajcom, ktoré znesie sliepka z klietkového chovu a sliepka z voľného chovu? Po prečítaní nasledujúcich riadkov si možno pri nasledujúcej návšteve obchodu rozmyslíte, aké vajíčka kúpite.

Podľa podmienok v akých sú nosnice chované, rozlišujeme klietkový, podstielkový, voľný a ekologický chov.

Rozdelenie:

 0 - ekologický chov

1 - voľný chov

2 - podstielkový chov

3 - klietkový chov

Ekologický chov

Ekologický chov predstavuje pre naše telo najlepší zdroj biologickej hodnoty. Základom ekologického chovu je uspokojovanie potrieb zvierat, umožnenie prirodzeného pohybu zvierat na vzduchu a neustáli prístup k vode. Hydina je kŕmená ekologickým krmivom a vajcia sú považované za ekologické až po 90 dňovom kŕmnom období. Výrobky ekologického hospodárstva sa na Slovensku označujú ako Bio, v zahraničí sa môžeme stretnúť s označením Eko alebo Organic.

Voľný chov

Vo voľnom chove majú sliepky celodenný prístup k voľnému výbehu, pričom vnútorné priestory musia spĺňať podmienky podstielkového chovu. Každá nosnica musí mať pre seba priestor minimálne 4 m2, takže sa môžu prirodzene pohybovať a správať.

Podstielkový chov

Podstielkový chov predstavuje chov sliepok vo vnútorných priestoroch bez klietok. Na m2 pripadá maximálne 9 nosníc. Podstielka je tvorená prevažne slamou, hoblinami alebo pieskom.

Klietkový chov

Prichádzame k najhoršiemu spôsobu chovu, v ktorom sú nosnice natlačené v malých klietkach so životným priestorom menším ako hárok papiera. Na sliepky je nasmerované väčšinu dňa umelé svetlo, ktoré podporuje znášanie vajec. Sú kŕmené umelými kŕmnymi zmesami, ktoré zabezpečujú rýchle nabratie na váhe a zvýšenú produkciu vajíčok. Sliepky v klietkach sa nemôžu voľne pohybovať a hrabať, čo často spôsobuje zlomené končatiny.

Takže pri najbližšej návšteve obchodu si skúsme spomenúť, čo všetko museli sliepky zažívať predtým ako sa vajíčka dostali na pulty v obchodoch. Za ekologický či voľný chov zaplatíme síce o niečo viac, no vajíčka predstavujú oveľa zdravšiu alternatívu pre naše telo a aj pre život samotných sliepok.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky